Chytrá etiketa
Předností bezkontaktní identifikace RFID (Radio Frekvenční Identifikace) využívá stále širší spektrum aplikací. Nejznámější je použití bezkontaktních karet u docházkových nebo přístupových systémů, ale zlom nastal teprve při zapojení RFID technologie do logistických procesů.
Nosič informace (RFID tag) může mít různé podoby. Přívěsky na klíče, plastové karty, šrouby, krabičky a samozřejmě samolepky. Papírová samolepící etiketa, která je vybavena RFID tagem a je možno ji dále potisknout se nazývá „chytrá etiketa“, často je používán anglický název SMARTLABEL.
Odhady odborné komise EU hovoří o potřebě několika miliard chytrých etiket na evropském trhu již v roce 2012. Tento tržní potenciál se rozhodla využít ostravská společnost Gaben, spol. s r. o., která uvedla počátkem roku 2011 do provozu výrobní linku SMARTLABEL. Ta umožňuje výrobu prakticky libovolného rozměru „chytré etikety“ s RFID tagem.
První část linky tvoří výsekový stroj, který pomocí dvojice laserů vysekne z nekonečné papírové role libovolný rozměr a tvar etikety. Na rozdíl od klasických metod, kdy každý rozměr a tvar etikety má svůj vlastní nožový výsekový nástroj, je u laserového výseku změna tvaru záležitostí pouze softwarovou. Je tak možno vyrobit i sérii několika málo kusů.
To je konkurenční výhodou zejména ve fázi, kdy se hledá pro konkrétní použití nejvhodnější tvar etikety. V další části linky se do vyseknutých etiket vkládá RFID čip s anténou - INLAY. Maximální rychlost linky je 60 m/min, což odpovídá počtu 200 miliónů vyrobených etiket za rok. Každou etiketu je možné naprogramovat jedinečným číslem nebo potisknout trvanlivým termotransferovým tiskem.
Zásadní výhodou chytré etikety je, že informaci uloženou v paměti tagu je možné rovněž vytisknout v textové podobě nebo v čárovém kódu. Lze tak spojit přednosti obou technologií identifikace a používat je paralelně, což je důležité zejména v přechodné době, kdy je RFID technologií čtení vybavena jen malá část logistického řetězce.
Při návrhu linky spolupracovala firma Gaben s VŠB – Technickou univerzitou Ostrava. Společnými silami pak byla na půdě univerzity vybudována mezinárodní RFID laboratoř ILAB. Při financování linky byly využity strukturální fondy EU z programu Inovace.
Nově otevřená výrobní linka SMARTLABEL je svými schopnostmi evropským unikátem a představuje další krok ke změně Moravskoslezského průmyslu směrem k Hi-tech technologiím.
Odhady odborné komise EU hovoří o potřebě několika miliard chytrých etiket
Chytrá etiketa
Složení etikety SMARTLABEL
Chytrá etiketa SMARTLABEL se většinou skládá z pěti vrstev.
1.Termotransferový potisk
2.Krycí materiál (papír nebo PE)
3.RFID INLAY (zapouzdřený čip s anténou)
4.Lepidlo
5.Silikonový podklad